W starożytnej piramidzie w Peru znaleziono chińskie szkielety

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Archeolodzy, badający piramidę Bellavista w Limie, która pochodzi z 1100 r .n.e., odkryli szczątki ludzkie, określone jako chińskie. Szesnaście szkieletów umieszczono tam pod koniec osiemnastego wieku. Jak do tego mogło dojść?

 

Zanim zagłębimy się w tę tajemnicę, spójrzmy na peruwiańskie piramidy. W peruwiańskiej dżungli i w Limie wszędzie natknąć się można na wiele struktur, które w lokalnym języku noszą nazwę „huaca”. Zostały one zbudowane przez ludzi pochodzących z kultur prekolumbijskich przede wszystkim, jako ośrodki religijne lub kulturalne. Przed wiekami wykorzystywano je jako grobowce dla elit społecznych.

 

Huacas były używane przed przybyciem Europejczyków, kiedy zostały albo zniszczone, albo pozostawione po tym, jak oznaczono je jako „pogańskie" symbole. Obecnie Ministerstwo Kultury Peru, a zwłaszcza władze samorządowe Limy, dążą do zachowania pozostałych huacas, obejmując je ochroną i prowadząc badania archeologiczne.

 

Huaca w regionie Bellavista wraz z piętnastoma innymi,  należała do kultury Ichma, która funkcjonowała w okresie od 1400 do 1000 lat temu, kiedy została pochłonięta przez Inków. W historii nigdy nie stwierdzono żadnego kontaktu między Ichma i Chinami. Tak więc w tym tygodniu, kiedy peruwiańskie ministerstwo kultury poinformowało, że odkryto szesnaście chińskich szkieletów, niektórzy ludzie zainteresowani sprawą doznali szoku, choć wszystko da się wytłumaczyć.

 

Peru, podobnie jak wiele innych państw Ameryki Południowej, aktywnie korzystało z niewolniczej pracy, dopóki ta praktyka nie została zniesiona w 1854 roku. Podobnie jak w Ameryce Północnej, była ona często zastępowana „niewolnictwem niewolnictwa”. Peruwiańscy farmerzy, uprawiający bawełnę „wynajmowali” chińskich robotników zanim nastąpił dwudziesty wiek. Nic dziwnego, że kraj tak zależny od niewolników i pracowników migrujących nie pozwolił im na pochówki na katolickich cmentarzach. Tak więc Chińczycy, znając religijny charakter porzuconych huacas, wykorzystywali je, jako grobowce.

 

W jednej chińskiej trumnie znaleziono resztki opium i mały ceramiczny statek. W sumie w całunach pochowano jedenaście zwłok, a pięć, które grzebano później w bardziej eleganckiej odzieży i z bogatszymi dodatkami, umieszczono w drewnianych trumnach. Czy można znaleźć więcej chińskich szczątków w peruwiańskich piramidach? Wygląda na to, że tak. Pomogą one odkryć historie, o której niewiele wiadomo.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj