Islandczycy powszechnie wierzą w elfy

Kategorie: 

Źródło: BBC Ideas

Dla większości ludzi elfy to istoty, które kojarzą się raczej z bajkami, ewentualnie z prozą Tolkiena, ale w wielu kulturach obecna jest stale wiara w to, że elfy to realne istoty, żyjące wśród nas. Wiara w istnienie tych istot, jest szczególnie powszechna na Islandii, gdzie te mityczne istoty są określane na wiele sposobów.

Jeszcze pod koniec 2013 roku jeden z sędziów z tego kraju doprowadził do zatrzymania budowy drogi, uzasadniając to tym, że będzie ona przeszkadzała elfom, które żyją w okolicy. W 1996 roku również na Islandii buldożery zaprzestały pracy na wzgórzu Kópavogur, ponieważ uznano, że miejsce przeznaczone na cmentarz jest domem dla elfów. Mieszkańcy wulkanicznej wyspy pytani o to, dlaczego wierzą w elfy mimo, że nigdy nie nie widzieli ich na oczy, odpowiadają przeważnie, że czują ich obecność. Ukryci ludzie w folklorze islandzkim opisywani są już w jednym z najstarszych dzieł – Eddzie poetyckiej.

 

Mieszkańcy tej wyspy, wierzą że elfy są wszechobecne lecz pozostają niewidzialne dla przeciętnego człowieka. Jedni uważają iż nawiedzają ich one w snach, inni że mieszkają w kamieniach a jeszcze inni wprost sugerują iż prowadzą one normalne życie i żyją w odseparowanych od ludzkości mini społeczeństwach. Trudno uzasadniać ich wierzenia naiwnością, ponieważ praktycznie na całym świecie spotyka się doniesienia o małych ludziach posiadających magiczne moce. Odnaleziono nawet plemię humanoidów na wyspie Flores w okolicy Indonezji, w którym średni wzrost wynosił 90 cm. Jednak było to prawdopodobnie wynikiem dostosowania się gatunku do funkcjonowania w izolacji na wyspie. Wiara w istnienie małych współmieszkańców jest jednak najbardziej rozpowszechniona na Islandii.

 

Można to chyba porównać tylko do równie powszechnej wiary w gobliny w Afryce, ale z pewnością w przypadku Islandczyków trudno nazywać to zacofaniem. Wiara w elfy jest tam po prostu bardzo silnie zakorzenioną tradycją, która ich zdaniem pomaga młodym pokoleniom nauczyć się szacunku do natury. Nigdy nie wiadomo, w którym głazie może skrywać się elf a przecież nikt o zdrowych zmysłach, nie chciałby narazić się niewidzialnym humanoidom, którzy żyją równolegle z normalnymi ludźmi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj