Kilogramowy skarb z kosztownościami Wikingów znaleziono w południowej części Danii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W polu Vejen w południowej części Jutlandii w pobliżu Kolding za pomocą wykrywaczy metalu archeolog amator odkrył skarb biżuterii Wikingów. Wśród precjozów jestem siedem złotych i srebrnych bransoletek. Powstanie tych przedmiotów datowane jest przez naukowców na ostatnią dekadę dziesiątego wieku i łącznie ważą one ponad 900 gramów.

 

 

Wcześniej największym duńskim odkryciem było znalezisko w południowo-zachodniej Jutlandii o łącznej wadze ok. 750 gramów, podaje Narodowe Muzeum Historii Kultury w Kopenhadze.

 

Warto zauważyć, że Wikingowie szczególnie upodobali sobie biżuterię ze srebra i tym cenniejszy wydaje się ostatnio wydobyty skarb. W 1911 roku w tej okolicy znaleziono złoty łańcuch o wadze 97 gramów i chyba trzeba łączyć to wydarzenie z ostatnim znaleziskiem. Jedna z bransoletek i łańcuch z południowej Jutlandii jest wykonana w stylu Jelling.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika lipka

Wikingowie? A kto to był,

Wikingowie? A kto to był, zwykłe tępe pały umiące tylko grabić i zabijać więc i ten skarb jest tak samo ich jak wszystko co się im przypisuje wartościowego, a już zrobienie filmu o tych "odważnych wojach" to chyba ukłon dla wyznawców wojen i mordowania milionów niewinnych ludzi. Fałsz i tyle.

Portret użytkownika baca

duńscy wikingowie mieli

duńscy wikingowie mieli rozmach - co sto lat parę gram złota zakopali...

duńscy zbieracze złomu też mają rozmach - co sto lat parę gram złota wykopali...

jeszcze z tysiąc lat praktyki i Duńczycy wejdą na wyższy poziom i nauczą się imigrantów wykopać...

Skomentuj