Naukowcy podejmują próby wyjaśnienia fenomenu Trójkąta Bermudzkiego

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ciemna legenda Trójkąta Bermudzkiego trwa już bardzo długo. Giną tam zarówno statki jak i samoloty, a liczni badacze od wielu lat próbują rozwikłać, co wywołuje tą serię katastrof. Obarczani byli tym już nawet obcy, albo mieszkańcy Atlantydy. Inni z kolei twierdzą, że znajdują się tam magnetyczne anomalie, które powodują rozmaite osobliwości. Oprócz teorii paranormalnych istnieją również hipotezy dość naukowe.

 

Trójkątowi Bermudzkiemu przypisuje się wiele utonięć i zaginięć. Ma to czynić z tego obszaru szczególnie niebezpieczne miejsce dla żeglugi i lotnictwa. Naukowcy przekonują jednak, że ilość w Trójkącie Bermudzkim statki giną wcale nie częściej niż w innych częściach oceanu. Poza tym wiele rzekomo niewyjaśnionych sytuacji wynika z przyczyn naturalnych.

 

Liczby jednak robią wrażenie, bo na przestrzeni lat zniknęło tam ponad 100 statków i samolotów, na których pokładzie znajdowało się ponad 1000 osób. Mimo to amerykańskie władze twierdzą oficjalnie, że coś takiego jak Trójkąt Bermudzki nie istnieje, a fakty i dane liczbowe, nie popierają tego i ich zdaniem w obszarze "trójkąta" nie zauważono żadnej nadzwyczajnej liczby wypadków.

[ibimage==23501==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Zdaniem Agencji Informacyjnej Marine Lloyds of London, Trójkąt Bermudzki również nie istnieje, a ogromna liczba tragedii w tej okolicy wystąpiła ze względu na warunki pogodowe. Zwrócono też uwagę, że poziom ubezpieczenia dla statków przepływających przez ten obszar nie jest zauważalnie wyższe niż w przypadku jakiejkolwiek innej części oceanu. Ponadto, wraz z pojawieniem się na statkach nawigacji GPS, prawie przestały znikać bez śladu.

 

To jednak nie uspokaja zwolenników historii o Trójkącie Bermudzkim. Upierają się oni, że dzieje się tam coś niezwykłego. Jako jedna z możliwych przyczyn zaginięcia tak wielu statków podaje się ogromne fale, które mogą być spowodowane nietypową topografii dna w Trójkącie Bermudzkim. Podwodne ukształtowanie terenu wpływa na powstawanie fal. Szelf kontynentalny najpierw stopniowo się obniża, a potem nagle kończy się na znacznej głębokości. W tych miejscach jest tak wiele głębokich załamań, że być może właśnie dlatego tak wielu wraków nigdy nie znaleziono - po prostu leżą zbyt głęboko.

 

Jedną z popularnych teorii spiskowych związanych z "trójkątem" jest występowanie tam anomalii magnetycznych. Podobno w Trójkącie Bermudzkim pole magnetyczne płata psikusy, co unieruchamia kompasy i przestawia zegary. Sceptycy twierdzą, że ma to związek z wędrówką magnetycznego bieguna. Różnica pomiędzy biegunem magnetycznym i geograficznym to tak zwane odchylenie magnetyczne i może wynosić aż do 20 stopni w zależności od części świata.

[ibimage==23505==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Inna z hipotez dotyczących Trójkąta Bermudzkiego zakłada też, że za wszelkie kłopoty odpowiada tam zła pogoda. Rzeczywiście często dochodzi tam do gwałtownych zmian pogody i nieprzewidywalnych burz. Niektóre z nich są na tyle krótkie, że instrumenty meteorologiczne nie mają czasu, aby je wychwycić. Jednak to wyjaśnienie wydaje się zbyt proste.

 

Jako winowajca nieszczęść w obszarze "trójkąta" bywa też wskazywany prąd oceaniczny, Golfsztrom, zwany też Prądem Zatokowym. Jego szybkość przepływu osiąga często powyżej 5 mil na godzinę, co czyni te wody niezwykle skomplikowanymi do pływania, nawet dla doświadczonych żeglarzy. Golfsztrom to szybki, pulsujący strumień, który często przypadkowo zmienia swą prędkość i kierunek. W związku z tym, w wielu miejscach na trasie jego przepływu, często pojawiają się wiry, a na granicy zderzenia Golfsztromu z innymi prądami oceanicznymi czasami zbiegają się strumienie wody ciepłej i zimnej, co w konsekwencji często generuje dodatkowo dezorientujące mgły.

 

Ostatnim ze wspomnianych dzisiaj możliwych przyczyn katastrof w rejonie Bermudów mogą być znajdujące się w obszarze "trójkąta" złoża hydratów metanu. Jeśli doszłoby do takiego nagłego uwolnienia gazu, które na Syberii skutkuje powstawaniem rozległych kraterów, to pod dnem morskim takie zjawisko może być bardzo niebezpieczne dla jednostek pływających znajdujących się na powierzchni.

[ibimage==23504==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

W takich okolicznościach Statki opadają na dno bardzo szybko, ponieważ zupełnie tracą wyporność. Gęstość wody nasączonej metanem jest minimalna i w ten sposób statek traci pływalności. Jednak, w celu zalania dużego okrętu konieczne jest, aby powstała bańka metanu większa lub równa długości statku. W takim przypadku znajdzie się pod wodą niemal natychmiast.

 

Eksperci z Uniwersytetu w Cardiff odkryli duże złoża hydratów metanu, które znajdują się pod dnem oceanu w regionie trójkąta. Powstał ta głównie ze względu na rozwój organizmów żywych. Geolodzy zwracają uwagę, że było kilka przypadków, gdy obserwowano jak całe platformy wiertnicze szły pod wodą z powodu emisji metanu z dna.

 

Powyższe zestawienie wskazuje na to, że przyczyn dziwnych zdarzeń z Trójkąta Bermudzkiego może być przynajmniej kilka. Nie jest też tak, że zagadnieniem tajemniczych incydentów z tego akwenu zajmują się tylko poszukiwacze zjawisk paranormalnych.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika H.R.

Admin, podałeś bardzo istotny

Admin, podałeś bardzo istotny fakt, ale go zignorowałeś. Chodzi o ustanie zniknięć po wprowadzeniu nawigacji GPS. Kto miał do czynienia z nawigacją i do tego z nawigacją w wydaniu Amerykanów to wie, że ich wydanie jest tragiczne w praktyce. Nawet korzystanie z dobrodziejstwa GPS stwarza im nieraz nadal problemy, bo zapominają wykonać podstawowej czynności po włączeniu urządzenia, tzn. ustawienia właściwej ćwiartki świata, na której będą się poruszać. Takie rzeczy potrafią wywijać ich nawigatorzy nawet na manewrach lotniczych NATO w Europie. A co do zniknięć, to część z nich się już wyjaśniła i były to naturalne wypadki, jak np. przypadek słynnego, amerykańskiego węglowca, którego wrak nie tak dawno został znaleziony, a przyczyną zatonięcia był gwałtowny sztorm i przesunięcie się sypkiego ładunku w ładowniach. Słynna eskadra Avangerów zaginęła bez śladu, bo w grę wchodził poziom amerykańskiej nawigacji, panika i często zmienne warunki pogodowe w tamtej okolicy, a znalezienie takich małych dykciaków na dnie oceanu może być jedynie dziełem przypadku. Istotnym są tu też stwierdzenia Lloyda, który nie podnosi stawek ubezpieczenia za żeglugę w trójkącie, a to jest bardzo miarodajne źródło informacji.

Portret użytkownika pasjonat

Admin stwierdzam ze od dzis

Admin stwierdzam ze od dzis bede Cie poprawial, bo piszesz jak w letargu, błedy rzeczowe, logiczne skladniowe, niektore z nich mi sie udzielaja a to zle.
 
Na poczatek jednak zdjecie i pytanie kiedy ostatnio zaginal samolot albo statek w rejonie trójkata ?
[ibimage==23533==400naszerokoscbeztxt==400naszerokosc==self==null]
errata
Ciemna LEGENDA ? czy ciemna strona legendy ?
trójkatowi przypisuje sie ? - czy wlasciwosciam trojkata ?
Ostatnim ze wspomnianych dzisiaj możliwych przyczyn katastrof (ostatnią)
jednostki pływajace - gdzie maja sie znajdowac jak nie na powierzchnI ? inaczej byly by to jednostki tonące.
ogromne fale, które mogą być spowodowane nietypową topografii dna.
 
Słusznie sie zwraca na poziom polszczyzny prezentowany w artykułach, niech admin zwroci na to uwage bo to pierwszy czynnik jaki okresla autora i stosunek czytajacego do powagi prezentowanych materiałów.
 

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika b@ron

tylko że widzisz pasjonacie,

tylko że widzisz pasjonacie, w większości ludzie rozumieją o co chodzi w artykule, nawet jeśli wkradnie się tego typu chochlik...ani trochę przez to art nie traci na wartości, jedynie komenty takie jak twoje, kierują dyskusje na całkiem inne nieciekawe tory...tak że nie powinieneś się tak bardzo angażować.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Śpiący

Nie można mieć

Nie można mieć wszystkiego.
 
Mamy dom jest nasz ale jesteśmy za młodzi i zbyt nie dojrzali by móc wszędzie się pchac z ciekawskim nochalem i językiem na brodzie.

Portret użytkownika Sajgoniarz

No no, bardzo ładny artykuł.

No no, bardzo ładny artykuł. Jednak nie wyjaśnia "Srebrnych chmur" powodujących podróże w czasie. Swoją drogą nie chciałbym się znaleźć na statku tonącym w wodzie rozrzedzonej metanem, musiałby to być przerażający widok.

Portret użytkownika pasjonat

Metan nie ma z tym nic

Metan nie ma z tym nic wspolnego, musial by sie wydzielac tonami co by spowodowało wybuch chociazby od wydechu silnika.
Ostatnio jakis naukowiec ktory 30 lat bada zjawiska pogodowe posluzyl sie okresleniem mgły magnetycznej w ktorej sklad wchodza wysokoenergetyczne cząstki promieniowania slonecznego docierajace do ziemi w momencie kiedy ów golfsztrom jest w estremum. ( max walgotnosc powietrza, cisnienie, zachmurzenie. itd)
Tłumaczyło by to czemu nawet żyrokompasy przestaja działac.
Zbadano wraki samolotów z oceanu, smigla, krawedzie poszycia, co dziwne 90% tych wrakow mialo wysuniete podwozie, czego sie nie robi probujac posadzic maszyne na wodzie.

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika Popiół z feniksa

*|Pewien człowiek założył

*|Pewien człowiek założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał tłocznię i zbudował wieżę. W końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.|*.To jest ta wieża.Na więcej wiedzy o tym ,na razie nie zasługujecie ze względu na swoje zarozumialstwo.

Portret użytkownika aron jasnowidz

dlaczego nie zasługują ?

dlaczego nie zasługują ? jesteś tak samo zarozumiały pisząc ten teks jak ci o których piszesz ,nie można dac dziecku cukierka i kazac na niego patrzeć ,gdy odejdzie nie przyjmie juz zadnego cukierka od ciebie ,a wtedy twoja wiedza będzie tylko twoja i usłyszysz od dzieci abys sie nią udławił .Jest czas aby pisac o tym co wiemy ,co dano ci zobaczyć ,jest wiele osób które ma kontakt z istotami pzoaziemskimi i wiedzą czym jest trójkąt bermudzki i gdzie prowadzi ,inni maja programy w głowie i będą ta wiedze wysmiewac ,ale kiedy program pęknie ta wiedza będzie w nich już i nie trzeba bedzie pisać wszystkiego od nowa .Podziel się z ludźmi tak jak robią to inni w końcu mamy święta Smile daj prezencik Smile pod choinkę Smile .

Strony

Skomentuj