Pierwsi ludzie, którzy osiedlili się w Ameryce pochodzili z terenu dzisiejszej Rosji

Kategorie: 

Źródło: ria.ru

Ilustracja przedstawia obóz starożytnych ludzi w górnym biegu rzeki Sunriver na środkowej Alasce, gdzie w 2013 r. znaleziono szczątki sześciotygodniowej dziewczynki sprzed 11,5 tys. lat.

 

Pierwsi ludzie, którzy osiedlili się w Ameryce, pochodzili z terytorium współczesnej Rosji. Takie są ustalenia, międzynarodowej grupy, kierowanej przez naukowców z uniwersytetów w Cambridge i Kopenhadze, a informuje o tym portal EurekAlert. Naukowcy przeprowadzili analizę DNA dziewczyny, żyjącej na Alasce około 11,5 tys. lat temu, której szczątki odkryto tam w 2013 roku. Jej dane genetyczne nie pokrywały się z wcześniej znanymi południowymi i północnymi rdzennymi Amerykanami.

 

Dane znalezisk archeologicznych na Alasce wskazują na istnienie nieznanej wcześniej populacji rdzennych Amerykanów, którą naukowcy nazwali „starymi beringinami". „Dowody genetyczne sugerują, że ludzie mogli przybyć na kontynent w ramach tej samej fali migracji, prawdopodobnie ponad 20 tys. lat temu" - czytamy w artykule.

„Udało nam się pokazać, że prawdopodobnie ludzie przybyli na Alaskę ponad 20 tys. lat temu. Po raz pierwszy mamy bezpośredni dowód genetyczny, że wszyscy rdzenni Amerykanie należą do tej samej populacji, a jej podstawowym czynnikiem jest migracja" - powiedział lider badań Eske Willerslew.

Jak zauważyli naukowcy, dane genetyczne pradawnych beringinów stanowią ogromny potencjał „w zakresie odpowiedzi na pytania dotyczące wczesnej populacji Ameryki". Zgodnie z wynikami badań, pierwsi przedstawiciele beringinów pojawili się około 36 tys. lat temu na terytorium Azji Północno-Wschodniej. Zmiana klimatu zmusiła ludność do migracji na Alaskę przez przesmyk Beringa.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj