Za wszystkie nasze emocje odpowiada jeden niewielki obszar w mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy postanowili wykorzystać jeden z najbardziej wzruszających filmów do badań nad emocjami człowieka. Posłużono się amerykańskim dramatem Forrest Gump, próbując zlokalizować konkretny obszar w naszym mózgu, który odpowiada za odczuwanie emocji. Wyniki badań, które opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature Communications, sugerują, że wszystkie emocje zajmują ten sam niewielki fragment kory mózgowej.

Uczestnicy, którzy zgłosili się do badania nad ludzkimi emocjami, zostali poproszeni o opisanie charakteru oraz nasilenia swoich emocji podczas każdej z odtwarzanych scen z filmu Forrest Gump. Odnotowane uczucia naukowcy konfrontowali z danymi pochodzącymi z obrazowania mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego.

 

Co ciekawe, wszystkie emocje, których doświadczali uczestnicy podczas seansu filmowego, korelowały z aktywnością wyłącznie jednego, małego obszaru w mózgu. Obszar ten ma nazwę prawego połączenia skroniowo-ciemieniowego, w skrócie TPJ. Mierzy zaledwie 3 centymetry.

Aktywność TPJ można wykorzystać do przewidywania nie tylko rodzaju emocji, której doświadcza dana osoba, ale również do określenia intensywności tego uczucia. Oznacza to, że monitorując wzorce łączności w tej części mózgu, jesteśmy w stanie w czasie rzeczywistym odczytywać stan emocjonalny danej osoby.

 

Zdaniem badaczy ich odkrycie może pomóc w zrozumieniu zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja. W tym przypadku dziedzina medycyny, jaką jest psychiatria, będzie mogła ściśle współpracować z neurologią. Kontynuacja eksperymentów pozwoli w ustaleniu mechanizmów poznawczych stojących za różnymi emocjami.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj