Czarne dziury mogą być portalami do alternatywnej rzeczywistości

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nikt nie wie czym jest wszechświat, ani jak powstał. Są oczywiście jakieś hipotezy, ale w większości przypadków okazują się zawodne i nie objaśniają natury wszystkiego co znajduje się dookoła nas. Jedna z najbardziej inspirujących teorii zakłada, ze nasz wszechświat znajduje się wewnątrz czarnej dziury, która sama może się znajdować w innym wszechświecie.

 

Jeśli ta teoria jest prawdziwa, to wszystkie czarne dziury znajdujące się we wszechświecie, od małych do supermasywnych, są w istocie portalami prowadzącymi do innych rzeczywistości. Na końcu czarnej dziury znajduje się bowiem biała dziura, czyli jej przeciwieństwo, w tym wypadku na przykład nasz wszechświat.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Physics Letters B, fizyk z Indiana University Nikodem Popławski zaprezentował nowy model matematyczny spiralnego ruchu materii spadającej do czarnej dziury. Jego równania wskazują na to, że powstają wtedy tunele podprzestrzenne (wormholes), które są rodzajem osobliwości czasoprzestrzeni, które, jak sugerował Albert Einstein, występują w centrum czarnych dziur.

 

Zgodnie z równaniami ogólnej teorii Einsteina osobliwości są tworzone, gdy masa w danym obszarze staje się zbyt zwarta, jak na supergęsty rdzeń czarną dziurę. Teoria Einsteina sugeruje, że osobliwość nie zajmuje miejsca, jest nieskończenie gęsta i nieskończenie gorąca.

[ibimage==21484==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Według równań Popławskiego materia, która jest zasysana do czarnej dziury w naszym wszechświecie jest transferowana osobliwością do innego wszechświata, gdzie staje się materiałem budulcowym dla gwiazd, galaktyk czy planet. Jego hipoteza jest spójna z teorią multiversum.

 

Popławski mówi, że zrozumienie czarnych dziur jako tuneli czasoprzestrzennych mogłoby wyjaśnić niektóre tajemnice nowoczesnej kosmologii. Na przykład, teoria Wielkiego Wybuchu mówi, że wszechświat rozpoczął się od osobliwości. Ale w jaki sposób powstała ta osobliwość? Jeśli nasz wszechświat narodził się z białej dziury, a nie z osobliwości, to rozwiązuje to problem.

[ibimage==21485==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Ta teoria może również pomóc wyjaśnić rozbłyski gamma, drugie najsilniejsze eksplozje we Wszechświecie po Wielkim Wybuchu. Impulsy promieniowania gamma występują zwykle na obrzeżu znanego nam kosmosu. Są one prawdopodobnie związane z supernowymi lub śmiercią gwiazd w odległych galaktykach, ale ich dokładne źródła pozostają tajemnicą. Popławski sugeruje, że rozbłyski mogą być wyrzutami z alternatywnych wszechświatów. Materia przenika wszechświat przez tunel czarnej dziury znajdującej się w sercach galaktyk, choć nie jest do końca jasne, w jaki sposób to przebiega.

 

Istnieje sposób na sprawdzenie teorii Popławskiego. Niektóre z czarnych dziur w naszym wszechświecie krążą, a jeśli nasz wszechświat narodził się wewnątrz obracającej czarnej dziury, to powinien dziedziczyć obrót obiektu nadrzędnego. Jeśli przyszłe eksperymenty pokażą, że nasz wszechświat obraca się w jakimś kierunku, może to być pośrednim dowodem teorii tuneli czasoprzestrzennych.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika T-34

Materiału który wpada do

Materiału który wpada do czarnej dziury jest za mało żeby po drugiej stronie to wypluła i utworzyła kolejny wszechświat. No chyba że nieskończona temperatura, gęstość tworzą atomy za darmo i z niczego.
Jeżeli nasz wszechświat powstał z czarnej dziury to wyjaśnia to tajemnice jego powstania ale dalej nie znamy odpowiedzi skąd się wziął multiwszechświat.

Portret użytkownika Miczu

A skąd wiesz ile materiału

A skąd wiesz ile materiału wpadło do tej czarnej dziury w której rzekomo możemy się znajdować? Przecież chyba wiesz jak czarne dziury powstają... Skąd wiesz, że ta czarna dziura nie powstała w miejscu niewyobrażalnie dla nas wielkiej gwiazdy?  Poza tym skąd wiesz ile materiału jest potrzebne do utworzenia mniejszego czy też większego wszechświata? Prawda jest taka, że prawdopdobnie wcześniej ludzkosć przeminie niż tego wszystkiego się dowiemy, więc możemy tylko teoretyzować.

Portret użytkownika killerek132

Czarne dziury jeszcze bardzo

Czarne dziury jeszcze bardzo długo pozostaną zagadką, rowiązanie ich tajemnic było by czymś niesamowitym, jak odkrycie że ziemia nie jest płaska x12.
Czarne dziury to największe zagadki jakie odkryliśmy wszech świata, powstaje wiele hipotez co dzieje się za horyzontem zdarzeń, jednak żadnej nie jesteśmy w stanie potwierdzić.

Einstein - Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Dokładnie jak napisałeś we

Dokładnie jak napisałeś we wszechświecie który możemy jako tako zaobserwować (nie ten bardzo daleki -jego krańce) to z obiektów materialnych czarne dziury no i może pulsary (niesamowite są nieobliczalne, wymykające się ze standartów) są zagadkami które prawdopodobnie nigdy nie odkryjemy.

Portret użytkownika biedulka

Obecni naukowcy wszystko

Obecni naukowcy wszystko komplikują.
Moim zdaniem czarna dziura jest bezpiecznym skupiskiem dryfującej  w galaktykach materii w postaci różnych związków  (całą tablica Mendelejewa i jeszcze więcej)  w różnych stanach skupienia, w tym najwięcej w formie gazów. Po prostu taki kosmiczny śmietnik do którego dołączają kolejne śmieci z rozpadu umierających gwiazd i planet. Skupisko tych śmieci powoduje, że jego gęstość  przesłania widok tego co znajduje się za nią, wywołując wrażenie zasysania gwiazd i planet. Również moim zdaniem te skupiska materii są zaczątkiem formowania się nowych gwiazd i ich planet. Dzieje się tak w przypadku kiedy w taką materię z ogromną prędkością wpada kometa która w połączeniu  z znajdującymi się tam gazami powoduje ogromny zapłon i wybuch, wprawiając w ruchy różnego rodzaju (obrotowe spiralne itp) znajdującą się tam materię wokół środka wybuchu. W następstwie formuje się żródło w postaci palącej się gwiazdy i krążących planet zbierających na swoją powierzchnię pył i gruz. W zależności od swej masy stabilizują swoją orbitę w odpowiedniej odległośći od swojej gwiazdy.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Bieulka czarna dziura to nie

Bieulka czarna dziura to nie cała tablica Mendelejewa, to tak zdgnieciona materia(enrgia) że wszystko staje się jednością, nie ma podziałów, a na pewno nie w postaci gazów.
To co dzieje się wewnątrz tzw. też czarnej gwiazdy nikt nie wie, są różne modele, sa różne hipotezy, ale tylko jedno jest pewne otóż wraz ze zbliżaniem się do centrum od horyzontu zdarzeń następuje wzrost ciśnienia i temperatury, a co dalej się dziej z wszystkim hmmm ciekawe i nieodgadnione.
Czarne dziury pochłaniają chyba wszystko włącznie z mniejszymi czarnymi dziurami, jedynym póki co nieudowodnionym jeszcze obiektem który prawdopodobnie z jakiegoś powodu przeciwstawia się sile tej ogromnej masy sa pulsary. 
Powstawanie gwiad i planet to nie wybuchy czarnych dziur, powstają one w obłokach międzygwiadowych (molekularnych) lub poprzez ewolucję gwiazd. Słońce jest gwiadą drugiej generacji.

Portret użytkownika jaa

nie zaryzykowałbym

nie zaryzykowałbym twierdzenia, że nikt nie wie czym jest wszechświat. Być może mamy tę wiedzę wpisaną w geny tylko nie potrafimy jej sobie uświadomić. Poza tym mogą też być ludzie lub jakieś inne inteligentne byty które mają taką wiedzę. A czym jest wszechświat? Najprostsza odpowiedź: harmonią.

Portret użytkownika killerek132

Właśnie przyjacielu chodzi o

Właśnie przyjacielu chodzi o to że wszechświat jest tak chaotyczny żę sprawia wrażenie harmonijnego, (jak to kiedyś ktoś stwierdził, kosmos to uporządkowany haos), to jest całe piękno naszego kosmosu. Co do istenia istot które mogą posiadać znaczną wiedzę na temat kosmosu, to się zgodzę a nawet jestem pewien że w którejś z najbliższych nas (wliczając naszą) 3 glataktyk takowe istoty istnieją, a w naszym wszechświecie są ich tysiące, jednak pamiętajmy o odległościach międzygwiezdnych (nie wspominam już o parsekach, mega parsekach czy nawet gigaparsekach,które nawet dla istot zawaansowanych technicznie 100 razy bardziej od nas mogą być przeszkodą ) służą do mierzenia ogległości międzygalaktycznych, jednak myślę że istnieją w naszcyh "okolicach" chociaż 2 rasy które egzystują na tylę długo że znalazły sposób na takie podróże. Chyba nie trzeba tłumaczyć na tym forum ile to jest rok świetlny, to jest taka odległość której żaden człowiek nie jest w stanie sobie wyobrazić, kiedyś z kolegą obliczyliśmy to w kilometrach, nie pamiętam dokładnie wyniku ale był potężny, musieliśmy sprawdzić jak nazywa się ta liczba żeby ją wymówić, pamiętajmy przy tym że do najbliższego układu gwiezdnego Proxima jest ok. 4,5 roku świetlnego a średnica naszej galaktyki to ok.200 000 tyś. lat świetlnych :-0. Teoretycznie panuje przekonanie w dzisiejszych czasach że nie da się przekroczyć prędkości światła, otóż nawet jeśli tak jest to myślę że matka natura pozwala podróżować nawet na wielkie odległości, moim ulubionym teoretycznym sposobem jest tunel czasoprzestrzenny, nie wiem czy ludzkość przetrwa na tyle aby technika pozwoliła nam zbudować/wywołać coś takiego, ale jestem pewien że nie jest to również jedyny sposób, bo nawet gdyby 100 przektoczyć prędkość światła to wsamej naszej glaktyce pełznął byś jak ślimak przez Polskę Wink

Einstein - Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej.

Portret użytkownika NEUTRINO

Witam. Nie zgodzę się z

Witam. Nie zgodzę się z teoriami rodem z tanich filmów . Po wielu godzinach rozmyślania nad tym co nas otacza uznałem że wszechświat powstał na dwuwyniarowej zapętlonej w czasie membranie o nieograniczonych rozmiarach. Czarne dziury to generalnie przejście atomów ze stanu trójwymiarowego w stan dwuwymiarowy, czyli powrót do stanu pierwotnego czyli membrany. Byćmoże jest to spowodowane sumowaniem sie oddziływań grawitacyjnych i przekraczaniem pewnych granicznych parametrów atomów w naszym wszechświecie. Aktualnie mam sporo przyziemnych prac ale jak sie ogarne to postaram się precyzyjnie opisać czym jest grawitacja, magnetyzm itd. Wszechświat to nie skupisko niepojętej magii , to raczej nieskończenie długi utwór muzyczny z jednym stałym bitem ale także z instrumentami które tworzą piekno tego co nas otacza. Pozdrawiam

Strony

Skomentuj