Naukowcy z Argentyny odkryli o czym śnią ptaki

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Naukowcy z Argentyny dokonali przełomowego odkrycia w zrozumieniu świata wewnętrznego ptaków. Badacze z Uniwersytetu w Buenos Aires opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Chaos", które rzucają nowe światło na to, o czym marzą nasze skrzydlate przyjaciele.

 

Zespół naukowców, na czele którego stoi Gabriel Mindlin, udało się odtworzyć przybliżoną treść snów ptaków oraz przeanalizować aktywność neuronową w ich mózgach. Kluczem do tego przełomu było wykorzystanie zaawansowanej technologii do śledzenia aktywności mięśni aparatu głosowego śpiących ptaków.

 

Badacze skoncentrowali się na pitanudze wielkiej, ptaku śpiewającym z rodziny muchołówkowatych, powszechnym w Ameryce Południowej. Analizując sygnały nerwowe i ruchy mięśni wokalnych śpiącej pitangi, naukowcom udało się zsyntetyzować jej śpiew i "podsłuchać" charakterystyczny tryl, wydawany przez budzącego się ptaka podczas konfliktów o terytorium.

 

"Mamy więcej wspólnego z innymi gatunkami, niż zwykle przyznajemy" - powiedział Gabriel Mindlin, główny autor badania. Okazuje się, że ptaki nie tylko śnią, ale ich sny odzwierciedlają instynktowne zachowania, takie jak obrona terytorium czy rywalizacja o partnera.

 

Przełomowe odkrycie argentyńskich naukowców rzuca nowe światło na świat wewnętrzny ptaków, które do tej pory pozostawał dla nas w dużej mierze tajemnicą. Badania te mogą mieć również szersze implikacje, pomagając nam lepiej zrozumieć mechanizmy snu i świadomości u innych zwierząt, a nawet u ludzi.

 

Choć wciąż jest jeszcze wiele do odkrycia w tej dziedzinie, jedno jest pewne - ptaki, podobnie jak my, przeżywają swoje własne sny i fantazje. To fascynujące przypomnienie, że jesteśmy połączeni głębszymi więzami z naszymi skrzydlatymi współmieszkańcami planety.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj