Niezwykłe ustalenia naukowców w kwestii budowy słynnego Stonehenge

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Brytyjscy archeolodzy przedstawili nowe badania dowodzące, że w okolicach 4500 lat temu, na terenie dzisiejszych Wysp Brytyjskich, doszło do czegoś niezwykłego. Niemalże z dnia na dzień, prehistoryczne kultury, zaczęły tworzyć setki megalitycznych budowli. Ten swoisty boom budowlany, doprowadził między innymi do powstania słynnego Stonehenge.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Prehistoric Society, a jego abstrakt jest dostępny na stronie internetowej Uniwersytetu Cardiff. Autorzy pracy, uważają że „gorączkowa działalność budowlana” sprzed około 2500 lat p.n.e, doprowadziła do powstania masowych ceremonialnych struktur na południu Wielkiej Brytanii.

 

Naukowcy wykorzystali najnowsze metody do ponownego zbadania pozostałości Mount Pleasant, gigantycznej prehistorycznej struktury położonej w pobliżu miasta Dorchester w Dorset. Ten pomnik to ogromny kopiec, w którego wnętrzu jeszcze w latach 70. XX wieku znaleziono pozostałości złożonej koncentrycznej struktury kamienno-drewnianej. Jego architektura przypominała słynne Stonehenge i inne neolityczne henge.

Po raz pierwszy, udało się uzyskać dokładne datowanie tak dużego pomnika z późnego neolitu. Dowiodło ono, że budowa Stonehenge i innych megalitów, odbywała się z niewiarygodną prędkością jak na tamte czasy. W przypadku Mount Pleasant, nowe metody datowania umożliwiły dokładne określenie, że konstrukcja, została w pełni wzniesiona w mniej niż 125 lat.

„Wygląda na to, że za wszystkimi tymi dużymi i pracochłonnymi pomnikami stoi gwałtowny "boom w budownictwie". Wzniesienie Mount Pleasant wymagało ogromnej liczby ludzi, kopiących ogromne rowy przy użyciu prostych narzędzi, takich jak kilofy z rogów. Budowa trwała kilka pokoleń, a cała praca zajęła nieco ponad sto lat”.

To znacznie mniej czasu, niż wcześniej sądzono. Do tej pory naukowcy zakładali, że obiekty takie jak Stonehenge mogły być budowane przez tysiąclecia. Jednak ostatnie dowody sugerują, że pięć mega-heng'ów w południowej Wielkiej Brytanii, w tym Marden Stonehenge i samo Stonehenge, zostało zbudowanych w tym samym czasie.


Uczeni uważają, że henge były ważnymi miejscami ceremonialnymi, w których prawdopodobnie gromadzono się na ucztach i rytuałach, czasami pokonując w tym celu ogromne odległości. Nawiasem mówiąc, zostały zbudowane zaledwie 150 lat przed tym, gdy doszło do nagłej migracji ludzi z Europy kontynentalnej. Być może prehistoryczni wyspiarze, chcieli w ten sposób uniknąć nadchodzących zmian lub ugruntować i zabezpieczyć swoją kulturę i wiarę.

 

Istnieje również wersja, że ​​budowa tych pomników doprowadziła do zamieszek i upadku zaufania do przywódców, religijnych. W rezultacie, powstania te stworzyły swoistą próżnię społeczną, którą wypełnili ludzie migrujący z kontynentu. Tłumaczyłoby to zdaniem archeologów, dlaczego centralna część kamiennego pomnika na Mount Pleasant, wydaje się być zniszczona w momencie, gdy osadnicy zaczęli przybywać do Wielkiej Brytanii.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj