Odkryto materialny dowód na istnienie biblijnej wieży Babel

Kategorie: 

Źródło: Smithsonian Institute

Odkryta ponad sto lat temu starożytna tablica pochodząca z VI wieku p.n.e stanowi pierwszy materialny dowód na istnienie wieży Babel. Zdaniem naukowców, tabliczka przedstawia nie tylko proces budowy wieży ale również człowieka odpowiedzialnego za jej powstanie. Najsłynniejszego władcę Mezopotamii, króla Nabuchodonozora II.

 

Tablica została stworzona w starożytnym Babilonie w okolicach 600 p.n.e. Mimo iż odnaleziono ją już blisko 100 lat temu dopiero niedawno poddano ją odpowiednim badaniom. Wszystko to za sprawą Dr Andrew George`a z Uniwersytetu w Londynie, który zauważył dziwny rysunek na kamieniu. Do tej pory tablica pozostała w prywatnej kolekcji norweskiego biznesmena Martina Schøyena.

Szacuje się, że budowa babilońskiego zigguratu miał zostać pierwotnie rozpoczęta w czasach rządów króla Hammurabiego około 1792-1750 roku p.n.e. Odbudowe i rozszerzenie konstrukcji rozpoczęto pod rządami Nabopalasara i została ukończona po 43 latach pracy pod rządami Nabuchodonozora II pomiędzy 604-562 rokiem p.n.e.

Odkrycie dowodów na istnienie wieży Babel jest o tyle istotne, że zgodnie z biblijnymi zapiskami, jej powstanie było przyczyną dla "pomieszania języków ludzkości". O co konkretnie chodziło? Zgodnie z rozdziałem 11 Księgi Rodzaju, we fragmencie który opowiada o wieży Babel:

Źródło: http://biblia.deon.pl

Do tej pory uważano, że wieża Babel była jedynie mitem. Dowody biblijne nie były traktowane jako rzeczywisty ślad jej istnienia, ale badania wykonane przez Dr George`a oraz Instytut Smithsonian umożliwiły poznanie nowych faktów na jej temat. Zdaniem badaczy, zapis biblijny w dużej mierze zgadza się z opisem sytuacji przedstawionym na tablicy. Jednak jeśli istnienie tajemniczej wieży, która spowodowała gniew Boży jest prawdą, to czy druga część historii dotycząca jego wpływu na rozproszenie się ludzi po całej ziemi oraz zlikwidowanie wspólnego języka całej ludzkości również opisuje rzeczywiste wydarzenia? Zgodnie z interpretacjami powodem dla działania Boga była ludzka pycha, ale czy cała ta historia nie ma drugiego dna? Nie wykluczone że kiedyś je poznamy.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Bron

Precież Nabuchodonozor

Precież Nabuchodonozor zostawił inskrypcję, w której pisał, że on jedynie odrestaurował to co uważał za wieżę Babel (nazywał ją Borsippa - wieża języków) i nawet podał jej wiek: 42 wieki. Czy miał rację niewiadomo, ale nawet w jego czasach historia o wieży babel była już starożytnością. Fragment inskrypcji: "Mówimy dla innego, to jest, tego gmachu, dom siedmiu świateł ziemi, najstarszy pomnik Borsippa. Dawny król zbudował ją, liczą 42 wieki lecz nie dokończył jej głowy. Od odległego czasu ludzie porzucili ją bez ładu wyrażając swoje słowa."

Portret użytkownika dag57

Może Mariuszu ma pan rację ,

Może Mariuszu ma pan rację , ale ja mam inne racjonalne wytłumaczenie . Ludzie żyli wtedy po    kilkaset lat , a do tego pewna grupa "Bogów" przekazywała ludziom wiedzę ( byli to Lucyferianie , stąd Lucyfer to ten , który niesie światło , albo inaczej wiedzę ). Pozwoliło to ówczesnym ludziom dokonać ogromnego pństępu technologicznego w stosunkowo krótkim czasie . Ludzie rozpoczęli budowę nie wieży , która miała dosięgnąć nieba , ale wieżę którą mieli osiągnąć niebo . Babel znaczy więc w dosłownym tłumaczeniu na język polski rakieta .

Portret użytkownika żart

Wieża Babel to symbol

Wieża Babel to symbol "nieuctwa" (nie żadna budowla).

Wszyscy "nowonarodzeni" używają niezrozumiałych słów (nie wyłączając niemowląt ludzkich).

Dzisiaj mamy nową "wieżę babel" (bablanie)- szyfrowanie danych.

W Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem (legenda), a ludzie pobekują (na Pasterce).

Dużo "wody" upłynie,zanim zaczną mówić (myśleć) "jednym" językiem.

Wszystko załatwi "Nauka" (technika-komputery,itd..).

 

 

Portret użytkownika mijo

I Złoty Byk z jajami

I Złoty Byk z jajami wypucowanymi na wysoki połysk od macania (podobno "na szczęście"). Taki stoi przed amerykańską giełdą. Mojżesz im zabronił a oni nada po cichu zanoszą modły do mamony i lichwy, które są właśnie jak Złoty Cielec.

Strony

Skomentuj