Tajemnica Roswell, czyli 75 lat debaty nad zdarzeniem, które zdefiniowało UFO

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

8 lipca 1947 roku nagłówek na pierwszej stronie przechwycił uwagę mieszkańców południowo-wschodniego Nowego Meksyku. Artykuł w "Roswell Daily Record" informował o tym, że grupa bombowa 509 w bazie lotniczej w Roswell przejęła "instrument", który został potem przewieziony do "wyższej siedziby dowodzenia". Chociaż wówczas nie podano szczegółów dotyczących rzekomego statku, historia ta wpłynęła na wyobraźnię Amerykanów, stając się legendą w kulturze popularnej na temat UFO.

 

Zdarzenie to miało miejsce w połowie czerwca 1947 roku, kiedy farmer Mac Brazel znalazł na swojej farmie niecodzienne szczątki. Brazel, nieświadomy fali doniesień o obiektach latających, zdecydował się skontaktować z władzami w Roswell. Na miejsce wysłano Jesse Marcella, oficera wywiadu bazy, który towarzyszył Brazelowi w poszukiwaniu reszty tajemniczego wraku.

 

Następnego dnia "Roswell Daily Record" opublikował artykuł, który informował, że przedmiot został zidentyfikowany jako nieszkodliwy balon meteorologiczny. Niemniej jednak, pomimo oficjalnego wyjaśnienia, historia ta dała początek znanemu teraz jako incydent w Roswell, który obchodzi swoje 75-lecie.

Interesujące jest to, że legenda o katastrofie UFO nie była niczym nowym w czasie, gdy zdarzenie z 1947 roku zwróciło na siebie szeroką uwagę publiczną. Już w 1884 roku w "Daily Nebraska State Journal" pojawił się raport o rzekomej katastrofie tajemniczego pojazdu w pobliżu miasta Benkelman w Nebrasce. Był to prawdopodobnie jeden z pierwszych takich przypadków w historii, choć później okazał się on mistyfikacją.

 

Z biegiem lat Roswell zyskało miano najbardziej znanego domniemanego incydentu UFO XX wieku. Pomimo oficjalnych raportów Sił Powietrznych USA z 1994 i 1997 roku, w których twierdzono, że incydent z 1947 roku wynikał z tajnego projektu wojskowego, krytycy wskazywali, że wojsko przyznało się do kłamstwa w celu zatuszowania tajnego projektu, więc jak można być pewnym, że historia Mogulu nie była kolejnym kłamstwem?

Dziś opinie na temat tego, co się wydarzyło na pustyni w Nowym Meksyku latem 1947 roku, są podzielone. Niemniej jednak, jedno jest pewne: debata na temat incydentu w Roswell nadal trwa. Kwestia ta skłania do refleksji zarówno zwolenników teorii spiskowych, jak i tych, którzy dążą do bardziej racjonalnego wyjaśnienia zdarzeń.

 

Roswell stało się swoistym Mekką dla osób poszukujących odpowiedzi na nieustające pytanie o niewyjaśnione zjawiska lotnicze. Co roku w lipcu miasto to organizuje festiwal spotkań z UFO, który przyciąga zwiedzających z całego świata. To wydarzenie tylko potwierdza, że tajemnica Roswell, 75 lat po tym, jak po raz pierwszy trafiła na pierwsze strony gazet, pozostaje niewyjaśniona i nadal żywa w świadomości społecznej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj