W Czechach znaleziono starożytną krowią kość z runicznymi inskrypcjami

Kategorie: 

Źródło: tg

W pobliżu czeskiej miejscowości Lana trwają wykopaliska archeologiczne. Alena Slamova jest odpowiedzialna za projekt i studiuje archeologię na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Więc ona i jej zespół mieli szczęście znaleźć kawałek krowiej kości żebrowej. Na powierzchni kości wyryto ślady pochodzenia sztucznego. To właśnie ta kość stała się prawdziwym odkryciem dla historyków i archeologów.

 

Alena Slamova podarowała uniwersytetowi fragment kości do dalszych badań. Eksperci zidentyfikowali oznaczenia jako symbole runiczne. Od II do VII wieku były używane do pisania przez plemiona germańskie.

 

Na kości wyryto siedem run Starszego Fuþarka (składa się z 24 liter). Najprawdopodobniej alfabet został zapisany na całej kości, ale zachowała się tylko część. Badania radiowęglowe ustaliły wiek artefaktu. Jego początki sięgają około 600 roku p. n. e, a to około dwieście lat wcześniej przed wynalezieniem wśród Słowian alfabetu, tj. głagolicy.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że inskrypcje mogły zostać tutaj pozostawione przez plemiona germańskie lub plemiona słowiańskie, które stosowały alfabet runiczny. To oznacza, że ludzie i plemiona germańskie i słowiańskie okresowo komunikowały się ze sobą, a nawet mogły żyć w przyjaźni.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj