W poszukiwaniu wspólnego języka z kosmitami NASA sfinansowała dziwne eksperymenty z delfinami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W latach 60 tych XX wieku NASA sfinansowała serię eksperymentów, mających na celu rozwój metod komunikacji z kosmitami, poprzez badanie inteligentnych stworzeń morskich - delfinów. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektów był ten prowadzony przez neurobiologa dr. Johna Lilly'ego, znanego z badań nad komunikacją z delfinami.

 

Eksperymenty te były częścią szerzej zakrojonych badań nad interspecyficzną komunikacją i miały na celu nauczenie delfinów ludzkiego języka, a ostatecznie umożliwienie komunikacji z potencjalnymi obcymi cywilizacjami​​.

 

W ramach tych eksperymentów Margaret Howe Lovatt, bez formalnego wykształcenia naukowego, została przypisana do pracy z młodym delfinem butlonosem o imieniu Peter w tzw. "Dolphinarium" na wyspie Saint Thomas. Lovatt miała za zadanie nauczyć Petera mówić po angielsku, stosując innowacyjne metody nauczania. Jej eksperymenty były dokumentowane, a jej relacja z Peterem, w tym fizyczna intymność, wywołała kontrowersje i krytykę ze strony społeczeństwa​.

 

W tych samych eksperymentach dr. Lilly przeprowadzał także badania nad wpływem LSD na delfiny. Odkryto, że delfiny pod wpływem LSD były o 70% bardziej wokalne, ale nie udało się im nauczyć angielskiego. Badania te miały na celu zrozumienie sposobów komunikacji delfinów i ostatecznie, jak możemy się z nimi komunikować. Niestety, te eksperymenty również nie przyniosły oczekiwanych rezultatów​​.

 

Finansowanie projektu zostało ostatecznie wstrzymane ze względu na malejące zainteresowanie Lilly'ego badaniami i skupienie się na badaniach nad LSD. Po utracie finansowania, delfiny zostały przeniesione do innego laboratorium w Miami, co ostatecznie doprowadziło do tragicznych konsekwencji. Peter, po rozłące z Margaret Lovatt, wpadł w depresję i ostatecznie zakończył swoje życie przez utonięcie​​.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj