Wszyscy niebieskoocy, pochodzą od jednego przodka!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Większość z was nie zdaje sobie pewnie sprawy z faktu, że pochodzenie ludzi o niebieskich oczach, sięga jednego człowieka, który mieszkał na wybrzeżu Morza Czarnego, około 10 000 lat temu. Według wyników analiz, które zostały przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Kopenhadze i zostały opublikowane w Journal of Human Genetics, niebieskie oczy to wynik pojedynczej mutacji.

 

Niebieskie oczy zawsze zwracały szczególną uwagę. Pochodzenie tego koloru było tajemnicą przez wiele lat. Wyjaśnienie tej zagadki, przyszło dopiero w 2013 roku. Wówczas odkryto, że ta niezwykła barwa to rezultat pojedynczej mutacji, która miała miejsce 6 do 10 tysięcy lat temu. Wszyscy niebieskoocy ludzie żyjący na naszej planecie, są bezpośrednio spokrewnieni z tą osobą.

Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za tę mutację, a nawet ustalili, kiedy i gdzie miała ona miejsce. Według nich doszło do tego na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Czarnego, około 10 000 lat temu. Gen nosi nazwę HERC2 i zmniejsza produkcję melaniny w tęczówce oczu. Zgodnie z wyjaśnieniem badaczy, gen nie „wytwarza” koloru niebieskiego w tęczówce, a raczej wyłącza mechanizm, który wytwarza brązowy pigment melaniny.

 

Odkrycie jednej mutacji odpowiedzialnej za tak powszechną cechę dużej części populacji w Europie daje do myślenia. Może to być dowód na spontaniczną mutację lub wręcz na konkretną zmianę ludzkiego genomu, do której mogło dojść około 10 tysięcy lat temu. Ironią losu jest tutaj fakt, że doszło do tego w miejscu, które zdaniem historyków, jest źródłem opowieści o biblijnym potopie. Wszystko to, może prowadzić do wniosków, jakich naukowcy z pewnością obawiali się wyciągnąć.

Mieszkańcy Europy i Bliskiego Wschodu mają wiele cech, które odróżniają ich od reszty rasy ludzkiej. Europejczycy nie tylko mają dużo większe prawdopodobieństwo posiadania niebieskich oczu (95 procent w niektórych krajach skandynawskich), ale przejawiają też znacznie większy zakres odcieni skóry i koloru włosów niż jakakolwiek inna grupa etniczna. Tylko w Europie można znaleźć dużą liczbę blondynek, rudowłosych, brunetek, kobiet o bladej karnacji i oliwkowej skórze oraz niebieskookich i zielonookich ludzi żyjących w tych samych społecznościach.

 

Na całym świecie, ludzie są prawie wyłącznie ciemnowłosi i ciemnoocy. Powód takiego stanu rzeczy pozostaje nieznany. Jedna z teorii głosi, że zimna pogoda i ciemne niebo w Europie odegrały pewną rolę. Inną sugestią jest to, że dziwne kolory skóry, oczu i włosów obserwowane w Europie są wynikiem starożytnego krzyżowania się z neandertalczykami, którzy wymarli około 25 000 lat temu. Najbardziej prawdopodobną teorią jest to, że blond włosy i niebieskie oczy powstały z powodu mechanizmu zwanego selekcją płci. Polega ono na tym, że samce i samice wybierają na partnerów tych, którzy mają jedną niezwykłą cechę fizyczną, niekoniecznie związaną z „sprawnością”, ale po prostu z czymś niezwykłym.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj