Ikony, które przedstawiają piekło

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W różnych źródłach wspomina się tzw. nadpisane ikony. Wyróżniają się tym, że posiadają dwie warstwy i zaczęły pojawiać się w Rosji jeszcze w średniowieczu. Pod kanonicznym wizerunkiem Jezusa, aniołów i świętych ukrywają się diabły i sceny piekielne z demonami.

 

 

Zazwyczaj, malarze (wówczas nazywano ich Bogomazami) przygotowywali płótno, potem szkicowali piekło i czekali aż farba dobrze wyschnie. Następnie tworzyli nowy podkład, malując ciepłe, tradycyjne chrześcijańskie motywy. W niektórych przypadkach artysta „przeszkicowywał” narysowaną postać, ukrywając rogi i ogon tak, że kontrowersyjne elementy stawały się niewidoczne dla oczu.

 

Po raz pierwszy o takiej ikonie wspomina się w żywocie Wasilij Błażennego, który spisano w szesnastym wieku. Opisano tam następującą sytuację. Na bramie przy wjeździe do miasta zawieszono ikonę, pod którą zgromadził się tłum ludzi. Wasilij nie zamierzał się jednak modlić i zniszczył obraz kamieniem. Pytany, dlaczego to zrobił, odpowiedział, że pod główną warstwą farb ukryte jest piekło. Rzeczywiście, gdy zeskrobano zewnętrzną powłokę, oczom modlących się ludzi ukazały się diabły. Wierzono, że takie ikony mają szerokie zastosowanie w czarnej magii.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

we wpółczesnych filmach i

we wpółczesnych filmach i teledyskach też są poukrywane motywy diabelsko szatańskie... nie dziwi że w średniowiecznych "środkach przekazu" robiono to samo.. przecież w chrześcijaństwie, judaizmie i islamie chodzi o to aby modlić się do diabła...

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika Kamujac

"bo tylko tam jest całkowita

"bo tylko tam jest całkowita prawda odnośnie prawdy o stworzonej ludzkości." Tia, jasne. Bóg stworzył Adama i Ewę. Tu żebro, wąż, jabłko, itd. Potem Adam i Ewa mieli dwóch synów. Kaina i Abla. A potem.... hmm, który z synów zrobił to z mamusią?

Strony

Skomentuj