Niezwykła teleportacja w Meksyku

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Jedną z najbardziej niezwykłych opowieści historycznych jest legenda o hiszpańskim żołnierzu, Gilu Pérezie, który w październiku 1593 roku miał zostać tajemniczo przetransportowany z Manili na Filipinach do Plaza Mayor (obecnie Zócalo) w Meksyku. Meksykanie nie uwierzyli w twierdzenia żołnierza o przybyciu z Filipin, dopóki jego relacja o zabójstwie gubernatora Gomeza Péreza Dasmariñasa nie została potwierdzona kilka miesięcy później przez pasażerów statku przepływającego przez Pacyfik​​.

 

24 października 1593 r. Gil Pérez pełnił służbę w Palacio del Gobernador w Manili, gdy gubernator Gómez Pérez Dasmariñas został zamordowany przez chińskich piratów. Chociaż strażnicy nadal pilnowali pałacu, Pérez zaczął odczuwać zawroty głowy i wyczerpanie, opierając się o ścianę i odpoczywając przez chwilę z zamkniętymi oczami​​. Kiedy otworzył oczy, znalazł się w Mexico City, tysiące kilometrów za oceanem, w mundurze straży pałacowej z Manili​​.

 

Władze umieściły go w więzieniu za dezertera i oskarżono o bycie sługą diabła. Jego uwolnienie nastąpiło, gdy wiadomość o śmierci gubernatora dotarła do Meksyku na filipińskim galeonie, a jeden z pasażerów rozpoznał uwięzionego żołnierza, mówiąc, że widział go na Filipinach dzień po śmierci gubernatora​​.

 

Amerykański folklorysta Thomas Allibone Janvier opowiedział tę historię jako "Legend of the Living Spectre" w wydaniu magazynu Harper z grudnia 1908 roku, nazywając szeregowca Gila Pereza. Historia ta stała się częścią serii o nazwie "Legendy miasta Meksyku", opublikowanej w tomie zebranym w 1910 roku​​.

 

Relacja z 1908 roku została oparta na hiszpańskiej wersji meksykańskiego folklorysty Luisa Gonzáleza Obregón, opublikowanej w jego zbiorze "México viejo: noticias históricas, tradiciones, leyendas y costumbres" pod tytułem "Un Aparecido". Śledzi tę historię w opowiadaniu Fray Gaspar de San Agustín z 1698 r., które opowiada historię jako fakt, przypisując transport żołnierza czarom​​.

 

Kilku pisarzy paranormalnych, w tym Morris K. Jessup i Brinsley Le Poer Trench, hrabia Clancarty, zasugerowali uprowadzenia przez obcych lub teleportację jako możliwe wyjaśnienia tej niezwykłej historii​​.

 

Legenda o Gilu Pérezie pozostaje jednym z najbardziej fascynujących i niezrozumiałych zdarzeń w historii. Jej szczegóły wywołują wiele pytań i spekulacji, a zainteresowanie nią trwa do dzisiaj. Czy była to zbieżność okoliczności, czy może rzeczywiście doszło do niewyjaśnionego zjawiska przeniesienia? Tajemnica ta pozostaje nierozwiązana, dodając kolejną warstwę do bogatego folkloru i historii ludzkości.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj