Wygnanie z raju przez gwiezdne wrota? Tajemnica obrazu Giovanniego di Paolo

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

W średniowiecznej sztuce wiele obrazów ma swoją ukrytą historię, niewidoczną dla nieprzygotowanego oka. Niektóre z nich mogą zawierać symboliczne przedstawienia i ukryte znaczenia, które były dla ówczesnych widzów jasne, ale dla nas mogą pozostawać zagadką. Jednym z takich dzieł jest obraz Giovanniego di Paolo z 1445 roku pt. "Stworzenie świata i wygnanie z raju", który ukrywa w sobie tajemnicę gwiezdnych wrót.

 

Na pierwszy rzut oka obraz może wydawać się typowym przedstawieniem biblijnej historii o stworzeniu świata i upadku Adama i Ewy. Jednak, patrząc uważniej, można zauważyć liczne symbole i szczegóły, które prowadzą do fascynującej interpretacji.

 

Piramidy na płaskowyżu Gizy są wyraźnie widoczne i wydają się pełnić rolę aktywatora gwiezdnych wrót na Ziemi. Ta interpretacja wykorzystuje także postać cherubina, zawisłą w powietrzu, która miałaby kontrolować przejście przez wrota, a także dwie piramidy, z których jedna posiada kolumnę, sugerującą bycie aktywatorem bramy.

 

W dodatku do obrazu wprowadzone są też znaki zodiaku, które nie są ziemskie. Ich obecność wydaje się być celowo zniszczona, a interpretacja tego może prowadzić do teorii, że znaki te są kluczem do aktywacji przejścia i że bez znajomości tych znaków wrota po "drugiej stronie" nie da się aktywować.

Kwestionowanie tego, co przedstawia żółty element w górnej części obrazu, prowadzi do wniosku, że nie jest to ani błąd artysty, ani proste słońce, lecz rodzaj "okna", które otwiera się po uruchomieniu gwiezdnych wrót.

 

Te interpretacje, choć odważne i kontrowersyjne, zmuszają do zastanowienia się nad głębokim znaczeniem obrazu i tego, co artysta mógł chcieć nam przekazać. Czy Giovanni di Paolo wiedział coś, o czym my nie wiemy? Czy tajemnica gwiezdnych wrót jest ukryta na widoku, a my tylko musimy nauczyć się ją widzieć?

 

Niewątpliwie obraz "Stworzenie świata i wygnanie z raju" zostaje teraz bogatszy o nową warstwę interpretacji i znaczenia, dodając kolejny wymiar do fascynującego dziedzictwa sztuki średniowiecznej. Jedno jest pewne: to dzieło nie jest zwykłym przedstawieniem biblijnej historii, ale złożonym obrazem, który wywołuje pytania, na które odpowiedzi nie są łatwe do znalezienia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Ale skąd wogóle ten człowiek

Ale skąd wogóle ten człowiek o tym wiedział ? Bo przecież malując coś czego widzieć napewno nie mógł, musiał dokładnie wiedzieć na czym to polega i co oznacza by umieć symbolicznie opisać to obrazem. A zatem gdzieś ta wiedza musi być klarownie spisana a on musiał to gdzieś przeczytać. 

Portret użytkownika jaa

Film Gwiezdne wrota ma

Film Gwiezdne wrota ma podobną fabułę więc ta interpretacja jest jakby z tego filmu. Nawet ten okrąg z znakami też jest elementem fabuły filmu. Miejsce też, bo w filmie jest, że znaleziono tamten element w Egipcie. Tak więc pewnie już dawniej ten obraz i może jeszcze jakieś przekazy były traktowane jako informacjo o czymś co kiedyś się działo. 

Skomentuj