Dlaczego krew to klucz do mistycznych tajemnic

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Przez stulecia krew była postrzegana jako substancja o niezwykłych, wręcz magicznych właściwościach. Różne cywilizacje i kultury przypisywały jej szczególne znaczenie, wierząc w jej mistyczną moc. Ta tajemnicza ciecz stała się nieodłącznym elementem rozmaitych obrzędów i rytuałów, służących zawieraniu umów, brataniu się czy też zawieraniu małżeństw.

 

Jednym z najczęstszych rytuałów związanych z krwią był rytuał bratania się praktykowany przez wiele plemion barbarzyńskich, takich jak Scytowie, starożytni Słowianie, Etruskowie czy Hunowie. Polegał on na zadawaniu sobie ran mieczami, a następnie mieszaniu przelanej krwi w rytualnych pucharach, po czym uczestnicy wspólnie ją wypijali - jako symbol jedności i nierozerwalnej więzi.

 

Krwią naznaczano również rytuały zaślubin. W tym przypadku narzeczeni nawzajem się ranili, by okazać sobie najwyższy stopień zaufania. Następnie wspólnie pili tę krew, pieczętując w ten sposób swój związek. Tego rodzaju ceremonie były powszechne wśród ludów pogańskich Europy Wschodniej i Północnej, a także Azji Środkowej.

 

Krew wykorzystywano również w tradycyjnej medycynie starożytnej. Szamani z Kamczatki, Syberii czy Ameryki Południowej dokonywali upuszczania krwi, wierząc, że unosi ona złe duchy będące przyczyną chorób. Na Rusi Północnej i w krajach skandynawskich praktykowano natomiast zwyczaj polewania chorych krwią upolowanych zwierząt, w przekonaniu, że krew ta wzmocni pacjenta i przyspieszy jego powrót do zdrowia.

 

Szczególną rolę krew odgrywała również w rytuałach ofiarnych. Starożytni Aztekowie dokonywali okrutnych praktyk, wycinając serca ofiarom, by spryskać nimi święte ołtarze. Podobne krwawe obrzędy praktykowali również Wikingowie, wieszając jeńców nad kapliczkami i przecinając ich ciała, by krew płynęła na pogańskie ołtarze. Ezoterycy uważali, że krew przelana siłą emituje specjalne emanacje, przyciągające niższe duchy i wzmacniające ich wpływ na świat materialny.

 

Istnieje jednak także inna strona użycia krwi - krew jako ofiara pokutna. W tym przypadku przepływ krwi oczyszcza otaczającą przestrzeń i przyciąga istoty anielskie. Przykładem takiej odkupieńczej ofiary jest męczeństwo Jezusa Chrystusa.

 

Tradycyjna, medyczna koncepcja krwi jako substancji biologicznej przenoszącej chemikalia nie wyczerpuje jej roli i znaczenia. Ezoterycy, teolodzy, filozofowie i parapsycholodzy kwestionują to materialistyczne podejście, sugerując, że krew posiada również właściwości informacyjne. Według znanych wróżek, badając promieniowanie krwi, można określić nawet obecność przekleństwa pokoleniowego lub potencjalnych chorób w potomkach.

 

Krew, ta tajemnicza i fascynująca substancja, od zawsze przyciągała uwagę ludzi, stając się integralną częścią rozmaitych obrzędów i rytuałów w różnych cywilizacjach. Jej znaczenie wykracza daleko poza ramy medycyny, sięgając sfery ezoteryki, teologii i parapsychologii. Krew, choć pozornie zwykła, skrywa w sobie klucz do wielu mistycznych tajemnic.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj