Tajemnicze piramidy w Chinach - naturalne czy stworzone przez człowieka?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Wśród internautów i zwolenników teorii spiskowych od jakiegoś czasu krąży wiele spekulacji na temat tajemniczych formacji górskich w południowo-zachodniej części Chin, przypominających kształtem piramidy. Czy są to rzeczywiście ślady po starożytnych konstrukcjach, czy też naturalne, geologiczne formacje? Naukowcy postanowili rozwikłać tę zagadkę.

 

Według informacji podawanych przez chiński portal Global Times, eksperci jednoznacznie stwierdzili, że owe "piramidy" są w rzeczywistości naturalnymi formacjami skalnymi, a nie konstrukcjami wzniesionymi przez człowieka. Geograf Zhou Qiuwen wyjaśnił, że charakterystyczny kształt tych gór to efekt złożonych procesów geologicznych, a nie działalności ludzkiej.

 

Analizując budowę skał tworzących owe formacje, naukowiec stwierdził, że mają one ponad 200 milionów lat i powstały w środowisku morskim. Rozpuszczone w wodzie minerały rekrystalizowały, tworząc odrębne warstwy, które z czasem, pod wpływem erozji, przybrały kształt przypominający piramidy. Pionowa erozja górnych partii gór i mniejsza erozja dolnych warstw doprowadziła do powstania charakterystycznych, ostrych szczytów i szerokich podstaw.

 

Pojawiające się na zboczach gór blokowe struktury skalne, przypominające konstrukcje stworzone przez człowieka, również mają swoje naturalne wyjaśnienie. Procesy geologiczne zachodzące w krajobrazie doprowadziły do rozpuszczenia warstwowych skał na mniejsze bloki, imitujące ludzkie dzieła. Pęknięcia w skałach pozwoliły wodzie stopniowo je erodować, tworząc segmentowe formacje przypominające konstrukcje.

 

Chociaż kształt tych gór może budzić skojarzenia z piramidami, naukowcy stanowczo odrzucają teorie, jakoby były to ślady po starożytnych budowlach. Według ekspertów, są to w pełni naturalne formacje skalne, ukształtowane przez długotrwałe procesy geologiczne. Apelują oni jednocześnie o zaprzestanie nadmiernej interpretacji i spekulacji na ten temat.

 

Tajemnicze "piramidy" w Chinach stały się w ostatnim czasie przedmiotem ożywionej dyskusji wśród zwolenników teorii spiskowych. Jednak w obliczu jednoznacznych wyjaśnień naukowców, należy uznać, że owe formacje górskie to dzieło natury, a nie pozostałości po starożytnych konstrukcjach ludzkich. Choć kształt tych gór może budzić wyobraźnię, nie ma podstaw, by twierdzić, że są one wytworem działalności człowieka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj