Artefakty, które zmieniły historię - skąd wziął się w Nowej Zelandii dzwon tamilski?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Wśród najbardziej fascynujących odkryć archeologicznych są tzw. „artefakty nie na miejscu”, które często rzucają nowe światło na naszą historię. Te nieoczekiwane i często niewytłumaczalne znaleziska rzucają wyzwanie dotychczasowym teoriom historycznym, sugerując, że nasza wiedza o przeszłości jest niekompletna.

 

Jednym z takich przykładów jest Mechanizm z Antykithiry, zaawansowany starożytny grecki przyrząd do obliczeń astronomicznych, który zaskoczył naukowców swoją precyzją i skomplikowaną budową. Odkrycie tego mechanizmu dowodzi, że starożytni Grecy posiadali technologie, o których istnieniu wielu nie podejrzewało.

 

Innym przykładem jest „grosz z Maine”, który początkowo był uważany za podróbkę. Obecnie jednak uznaje się go za dowód na obecność Wikingów w Ameryce Północnej, co przesuwa datę ich przybycia na kontynent amerykański na kilka wieków przed Kolumbem. To odkrycie znacząco zmienia nasze rozumienie historii odkrywania Ameryki.

 

Artefakty takie jak Bateria Bagdadzka, która przypomina starożytną baterię elektryczną, czy Młot Londyński, narzędzie osadzone w kamieniu, którego wiek jest przedmiotem debat, również budzą wiele kontrowersji. Niektórzy uznają je za dowody na istnienie zaawansowanych technologii w starożytności, inni zaś za nowoczesne podróbki lub błędne interpretacje.

 

Dzwon tamilski, odkryty w Nowej Zelandii, jest kolejnym przykładem artefaktu, który wywołał zdumienie. Jego pochodzenie i inskrypcje w języku tamilskim sugerują, że kontakt między Tamilami a ludnością Nowej Zelandii mógł nastąpić znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono. Dzwon tamilski został odkryty w latach trzydziestych XIX wieku przez kornwalijskiego misjonarza Williama Colenso podczas podróży po Nowej Zelandii. Dzwon odkryto w pobliżu Whangarei, gdzie Maoryski używały go do gotowania ziemniaków.

Dzwon był wykonany z brązu i kiedyś uległ stłuczeniu, dlatego prawdopodobnie został wyrzucony i używany jako garnek do gotowania. Ale to, co najbardziej uderzało w dzwonku, to napis na jego zewnętrznej stronie. Napis brzmiał: „Mukaiyyatīṉ vakkucu uṭaiya kappal uṭaiya maṇi”, co spowodowałoby takie samo zamieszanie wśród Maorysów, jak w przypadku ciebie i mnie. Przecież napis wykonano w starożytnym tamilskim, na który w XIX wieku nie było miejsca w Nowej Zelandii. 

 

Niektóre symbole użyte w inskrypcji nie są używane we współczesnym piśmie tamilskim i wydaje się, że w chwili odkrycia dzwon mógł mieć kilka stuleci. Oczywiście fakt, że dzwon był jeszcze starszy, tylko pogłębiał tajemnicę jego odkrycia. Na szczęście była wskazówka. Napis tłumaczy się jako „dzwon okrętowy Mohoyden Books” i to przynajmniej częściowo rozwiązuje problem. Wyprawa morska była czymś, do czego Tamilowie byli całkiem zdolni.

 

Możliwe nawet, że Tamilowie dotarli do Nowej Zelandii, co pozwoliłoby mówić o kontaktach obu narodów znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono. Dlatego tak ceni się artefakty nie na miejscu, ponieważ często mogą skorygować nasze rozumienie historii.

 

Artefakty „nie na miejscu” mają ogromne znaczenie naukowe i edukacyjne, ponieważ zmuszają nas do przemyślenia naszej przeszłości i mogą otwierać nowe możliwości w badaniach historycznych. Każde takie odkrycie jest krokiem w kierunku lepszego zrozumienia naszej historii i kultury.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj