Tajemnicze wielokąty pod powierzchnią Marsa: nowe odkrycia chińskiego łazika Zhurong

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Odkrycie tajemniczych wielokątów pod powierzchnią Marsa przez chiński łazik Zhurong rzuca nowe światło na zrozumienie warunków panujących na Czerwonej Planecie miliardy lat temu. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców, kierowany przez Lei Zhanga, wykorzystujące radar przesiąkający grunt, pozwoliły na identyfikację szesnastu wielokątnych struktur położonych na głębokości około 35 metrów w obrębie Utopia Planitia, jednej z największych równin uderzeniowych Marsa. Te geometryczne formacje, zmierzające od kilku centymetrów do kilkunastu metrów, wskazują na szerokie rozprzestrzenienie podobnych terenów pod powierzchnią równiny.

 

Naukowcy sugerują, że wielokąty powstały w wyniku cykli zamrażania i odmarzania wody na Marsie miliardy lat temu, jednak mogą również pochodzić z procesów wulkanicznych związanych z ochładzaniem się płynnej lawy. Ich formacja jest datowana na okres od 3,7 do 2,9 miliarda lat temu, w epokach późnego Hesperianu i wczesnego Amazonu, co może wskazywać na zakończenie dawnych mokrych warunków środowiskowych na Marsie. Procesy te doprowadziły do powstania poligonów, które następnie zostały zakopane przez późniejsze procesy geologiczne.

 

Mechanizm powstawania tych struktur wymagał zimnego środowiska, co może być związane z procesami zamrażania i odmarzania wody lub lodu na wczesnym Marsie. Potencjalna obecność wody i lodu niezbędnej do tych procesów mogła pochodzić z migracji wilgoci indukowanej kriogenicznie z podziemnych zbiorników wodnych na Marsie, opadów śniegu z atmosfery lub dyfuzji pary wodnej niezbędnej do osadzania lodu w porach.

 

Wyniki badań wskazują na znaczącą zmienność paleoklimatu na Marsie, sugerując, że klimat dawnej Marsy musiał być znacznie bardziej zmienny. Odkrycie to podkreśla, że w przeszłości na Marsie mogły występować zdecydowanie różne warunki klimatyczne, co ma istotne implikacje dla zrozumienia historii wodnej i klimatycznej Marsa oraz jego zdolności do podtrzymywania życia.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj