Naukowcy odkryli tajemnicę peruwiańskiej monety z końca XIX wieku, która nie powinna istnieć
Image

Naukowcy z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru rozwiązali zagadkę peruwiańskiego dineyiro (małej monety) z 1899 roku. Jednostka monetarna zaintrygowała numizmatyków, ponieważ taka waluta nie mogła istnieć w Peru w określonym czasie. Badanie opublikowano w czasopiśmie naukowym Heritage Science.
Tajemniczy dyneiro został zakupiony przez uniwersytet od lokalnego handlarza antykami w ramach wysyłki innych przedmiotów historycznych jako materiałów testowych dla absolwentów chemii. Znalezisko przyciągnęło uwagę specjalistów, gdyż w 1899 roku w Peru nie bito dineros.
Naukowcy sugerują, że mają do czynienia z podróbką stworzoną w celu oszustwa. Analiza składu dineiro wykazała jednak, że moneta najprawdopodobniej odpowiada wskazanemu okresowi przełomu XIX i XX wieku.
Zdaniem badaczy „niemożliwa” moneta mogła powstać w wyniku okoliczności historycznych. Pod koniec ubiegłego wieku peruwiańska gospodarka borykała się z trudnościami w odbudowie po wojnie domowej. Rząd skoncentrował się na drukowaniu papierowych pieniędzy o wysokich nominałach. Z powodu poważnych niedoborów srebra zwykli obywatele musieli płacić walutami sąsiednich państw, wycinając i ponownie stemplując monety.
Naukowcy sugerują, że nieznani fałszerze postanowili wykorzystać niestabilność w Peru i zarabiać pieniądze, produkując własne pieniądze. Prawdopodobnie nie było ich jednak w kraju i być może nawet nie wiedzieli, że w tym okresie oficjalną walutą peruwiańską był srebrny sol.
Eksperci wezwali kolekcjonerów monet peruwiańskich do zbadania swoich zestawów pod kątem innych przykładów fałszerstw historycznych.
- Dodaj komentarz
- 1469 odsłon
był jeden światowy rząd,…
był jeden światowy rząd, jedno rzymskie imperium. upadło po wielkim restecie XIX wieku i powodzi błotnej