Naukowcy odkryli tajemnicę peruwiańskiej monety z końca XIX wieku, która nie powinna istnieć

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Naukowcy z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru rozwiązali zagadkę peruwiańskiego dineyiro (małej monety) z 1899 roku. Jednostka monetarna zaintrygowała numizmatyków, ponieważ taka waluta nie mogła istnieć w Peru w określonym czasie. Badanie opublikowano w czasopiśmie naukowym Heritage Science.

 

Tajemniczy dyneiro został zakupiony przez uniwersytet od lokalnego handlarza antykami w ramach wysyłki innych przedmiotów historycznych jako materiałów testowych dla absolwentów chemii. Znalezisko przyciągnęło uwagę specjalistów, gdyż w 1899 roku w Peru nie bito dineros.

 

Naukowcy sugerują, że mają do czynienia z podróbką stworzoną w celu oszustwa. Analiza składu dineiro wykazała jednak, że moneta najprawdopodobniej odpowiada wskazanemu okresowi przełomu XIX i XX wieku.

 

Zdaniem badaczy „niemożliwa” moneta mogła powstać w wyniku okoliczności historycznych. Pod koniec ubiegłego wieku peruwiańska gospodarka borykała się z trudnościami w odbudowie po wojnie domowej. Rząd skoncentrował się na drukowaniu papierowych pieniędzy o wysokich nominałach. Z powodu poważnych niedoborów srebra zwykli obywatele musieli płacić walutami sąsiednich państw, wycinając i ponownie stemplując monety.

 

Naukowcy sugerują, że nieznani fałszerze postanowili wykorzystać niestabilność w Peru i zarabiać pieniądze, produkując własne pieniądze. Prawdopodobnie nie było ich jednak w kraju i być może nawet nie wiedzieli, że w tym okresie oficjalną walutą peruwiańską był srebrny sol.

 

Eksperci wezwali kolekcjonerów monet peruwiańskich do zbadania swoich zestawów pod kątem innych przykładów fałszerstw historycznych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj