W Bośni do dziś stoi drewniany meczet, który zbudowano bez użycia gwoździ 180 lat temu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Drewniany meczet w bośniackim mieście Bužim powstał na początku XIX wieku, ale stoi do dziś. Lokalni stolarze zbudowali świątynię w staroświecki sposób - bez użycia gwoździ.

 

 

„W tym czasie, nowa technologia nie dotarła jeszcze tutaj i robotę wykonali starzy mistrzowie”.

 

Podczas budowy obiektu nie użyto ani jednego gwoździa lub innych metalowych części. Meczet z wysoką wieżą zbudowano z drzewa dębowego. Na górę prowadzą drewniane schody spiralne.

 

 „Jeśli meczet odwiedza się wiosną, kiedy wieją silne wiatry, można poczuć się jak na koniu na biegunach i usłyszeć skrzypiące ściany, jak w wiklinowym koszu”.

 

Meczet zbudowano w 1838 roku. W tym czasie Bośnia była częścią Imperium Osmańskiego. Zachował się historyczny dokument lokacyjny, podpisany przez osmańskiego gubernatora. Człowiek ten de facto wydał zgodę na budowę świątyni.

 

Powierzchnia obiektu wynosi około 300 metrów kwadratowych i może on pomieścić około 1 tys. osób. W powszednie dni odwiedzają go głównie starsi ludzie. Więcej wiernych przybywa w okresie wakacyjnym. Siła przyciągania tego miejsca jest niepowtarzalna, ale dopiero w 2003 roku budowla trafiła na listę zabytkowych obiektów chronionych.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj