Dlaczego pełnia księżyca oddziałuje na ludzkie zachowania ?

Kategorie: 

Źródło: By Gregory H. Revera

Księżyc jest niezwykle istotnym obiektem w całej historii ludzkiej kultury. Nic więc w tym dziwnego, że wiele mitów poczynając od wilkołaków czy ogólnie przyjętych istot nocy, tyczy się wpływu tego ciała niebieskiego na nas czyli ludzi.

 

Szereg badań prowadzonych na przestrzeni lat miał za zadanie zbadać wpływ Księżyca (szczególnie podczas pełni) na ludzką biologię i zachowanie. Większość badań nie znalazła żadnego związku między położeniem księżyca a ludzkim zachowaniem, w czasie gdy niektóre okazały się niejednoznaczne. Badania porównujące fazy księżyca do zawałów serca, zgonów, samobójstw, przemocy, hospitalizacji psychiatrycznych i napadów padaczkowych nie wykazały żadnego związku z Księżycem.

Jednak zestaw mitów jakie nawet obecnie są kojarzone z naszym ziemskim satelitą jest doprawdy imponujący. Przykładowo, uważa sie, że cykl lunarny ma wpływ na kobiecą menstruacje . Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez naukowców z Chin niemalże jedna trzecia cykli menstruacyjnych  rozpoczynała się w dniu pełni księżyca. Jak się okazało, zgodnie z badaniem przeprowadzonym w Japonii odległość księżyca do Ziemi wpływa również na wzrost ilości urodzeń.

Oczywiście istnieją też negatywne mity na temat księżyca, takie jak choćby wpływ pełni na bezsenność. Co ciekawe wpływ ten nie jest jedynie rezultatem światła odbijanego przez Księżyc, a w pewnym sensie wynika z naszej podświadomości. Zgodnie z jednym z badań, grupka 33 osób które spędziły 3,5 dnia w laboratorium, nie mając dostępu do zegara ani tym bardziej nie będąc świadomymi kwarty księżyca w dniu pełni spała średnio o 20 minut krócej i zasypiała 5 minut dłużej. Oczywiście nie brzmi to imponująco, ale wyraźnie wskazuje na wpływ Księżyca na nasze zachowania.

Księżyc jest też jednym z głównych elementów kojarzonych z mitami o tajemniczych stworach zwanych Wilkołakami. Ich wygląd różnił się w zależności od regionu, ale zazwyczaj charakteryzowało je kilka podstawowych cech. Większość legend mówi, że były one o wiele większe od zwyczajnych wilków, zachowywały ludzki głos i oczy oraz potrafiły chodzić na dwóch nogach i zjadały szczątki świeżo pochowanych ludzi. Wielu naukowców usiłowało tłumaczyć to w logiczny sposób i wiązało ich istnienie ze wzrostem poziomu agresji spowodowanym przez Księżyc niemniej wszelkie badania podejmujące ten temat ostatecznie spełzły na niczym, a tajemnica ludzi wilków, pozostaje zagadką.

Oczywiście ilość teorii spiskowych odnośnie księżyca jest równie wielka co tych naukowych. Przykładowo, jedna z nich ma dowodzić, że Księżyc jest tak naprawdę hologramem. Mają na to wskazywać liczne zdjęcia dokonywane za pomocą wielu teleskopów i przyczepionych do nich aparatów fotograficznych. Jako koronny dowód traktowane jest tak zwane falowanie powierzchni zaobserwowane przy różnych okazjach i przez różnych ludzi. Według tej teorii fakt, że widzimy ciągle tylko jedną stronę Księżyca jest dowodem na to, że starano się uprościć całe przedsięwzięcie. Traktowane jest to jak oszczędność zasobów.

Druga teoria zakłada, że na orbicie rzeczywiście znajduje się obiekt odpowiadający wymiarami Księżycowi, ale to, co widzimy to tylko skrywający go hologram. Jako dodatkowy dowód przedstawia się też kilka ogólnie znanych faktów, jak ten, że ludzkość rezygnuje od dawna z wysyłania jakichkolwiek sond na Księżyc i skupia się na Marsie. Wydaje się to przecież nielogiczne, ale przy założeniu, że znajduje się tam rzeczywiście cos innego niż widzimy, może skłonić do innego spojrzenia na to zagadnienie.

Niektórzy badacze biorą ten temat jeszcze dalej i wprost sugerują, że Księżyc jest jakąś formą statku kosmicznego, który został wprowadzony na orbitę Ziemi i w rezultacie, spowodował wielki Potop. Miało to służyć jako kara za bunt ludzkości względem starożytnych "bogów", a zarazem przypomnienie o bezsensowności dalszego oporu. Mogłoby to zresztą oznaczać, że wpływ Księżyca na ludzi nie jest rezultatem jakichś mistycznych sił działających na naszą fizjologię, a raczej maszynerii, która poprzez odpowiednie nachylenie w kierunku skorupy Ziemskiej oddziałuje na ludzi i wywołuje w nich określone stany emocjonalne.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Šepanut

Może ma to jakiś związek z

Może ma to jakiś związek z tym, że w staroegipskim słowa Księżyc Wędrujący brzmią mniej więcej Jaha Hwe, Żydzi liczą dobę od wieczora,  Bóg przechodzący się po niebie (ogrodzie) na zawsze odwrócił swoją twarz, a słońce dla kultur pustynnych jest zabójczym złem? Według jednej z teorii ciała niebieskie to istoty żywe. A o szeptach Księżyca poeci śpiewają od wieków...

Portret użytkownika me

Co inna istota to inne

Co inna istota to inne doświadczenie.

Czy to ważne jak jest ? Może ważne co czujemy w sercu ? Hologram czy to statek. Ważne aby być dla siebie nawzajem dobrym. Bo każdy z nas jest cząstką tej samej świadomej Istoty która doświadcza poprzez Nas Życie. Istniejemy ponieważ istnieje ten kto dał nam Życie a On istnieje i doświadcza ponieważ my istniejemy. Wszystko zawdzięczamy Miłości a że na wzajem się niszczymy to nasz wybór.

Portret użytkownika kedzia

Jako, że grawitacja Księżyca

Jako, że grawitacja Księżyca oddziałuje na wody na Ziemii przyczyniając się między innymi do powstawania pływów, tak też oddziałuje na ludzkie ciało składające się w większej części z wody. Kiedyś, gdy ludzie żyli zgodnie z naturalnymi cyklami Księżyc rzeczywiście miał wpływ na cylk miesięczny u kobiet. W dzisiejszych czasach, dgy to oddziaływuje na nas coraz więcej czynników nie będących naturalnymi, wpływ Księżyca na menstruację jest znikomy. Jednakże można zauważyć pewną synchronizację cykli miesięcznych u kobiet, które spędzają ze sobą zdecydowaną większość czasu.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

Oj tam. Jak pisałem

Oj tam. Jak pisałem wielokrotnie, Księzyc to planeta Nibiru co zniszczyła przedpotopowe cywilizacje Potopem  i zdechła...

 Ale jak oderwie się od Ziemi może narozrabiać...

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

 dość specyficzny wpływ

 dość specyficzny wpływ Księzyca na fluktuację życia na Ziemi  wynika z jego oddziaływania grawitacyjnego. Grawitacja ,to odkształcenie przestrzeni powodujące występowanie sił oddziaływania na masę... w tym masę ciał i feromonów... Smile

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Sneer

Po raz któryś z rzędu polecam

Po raz któryś z rzędu polecam na tym forum świetną książkę pt ,, Kto zbudował księżyc". Nie do końca zgadzam się ze wszystkimi tezami autorów, ale trzeba przyznać że przyłożyli się do pracy, wyczepujaco opisując wszelkie zjawiska i anomalie zwiazane z księżycem.

Portret użytkownika Tosia

Nie mogę spać, kiedy jest

Nie mogę spać, kiedy jest pełnia (nawet, jak nie jestem swiadoma tej pełni, potem dopiero kojarzę fakty). Na menstruację pełnia też ma wpływ. Kiedy jest pełnia, częściej boli mnie głowa i jestem niespokojna. Do wilkołaka mi daleko, choć niektórzy uważają inaczej...

Portret użytkownika b@ron

fakt, że księżyc w pełni

fakt, że księżyc w pełni wygląda niesamowicie... jako niepoprawny romantyk uwielbiam się w niego wpatrywac... zdaje się że jest na wyciągnięcie ręki a wyraźny rysunek powierzchni widoczny gołym okiem, pod znakiem zapytania stawia naukowe "baśnie" o odległościach dzielących nas od niego (i nie tylko od niego)

ps. apropo, dziś zaraz po wschodzie księżyca możemy oglądać zjawisko wejścia księżyca w półcień ziemi ... warunki na południe na razie sprzyjające a efekt może być fajny

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj